
БСК през 80-те години на ХХ-и век
На 25 април 1980 г. представители на най-големите български предприятия учредяват Българската индустриална стопанска асоциация ( Bulgarian Industrial Association), преименувана по-късно в „Българска стопанска камара”, но запазва името си на английски език. БИСА е първата неправителствена организация на бизнеса в бившия социалистически лагер, проводник на пазарните отношения в България. Макар и във времена на планова икономика и силен партийно-политически натиск, организацията успява да наложи някои съвременни, не само за онова време, но и за днес, принципи на пазарно поведение.
Още от самото си основаване БИСА започва да развива своята регионална структура, като изгражда регионални стопански асоциации и камари. Всяка от регионалните структури на БСК е самостоятелно юридическо лице.
БИСА създава първия в България фонд за рисков капитал и първата за България търговска банка (Банка за стопански инициативи АД), чрез които финансира изграждането на повече от 600 малки и средни предприятия. Голяма част от тях се развиват успешно и днес.
Важна част от дейността на БИСА е свързана със създаването на технологични паркове към Техническите университети в София и Варна, работещи в областта на трансфера на технологии.
Новаторските за онова време идеи и дейности на асоциацията предизвикват интерес – не само в България, но и зад граница.
БСК през 90-те години на ХХ-и век
С началото на демократичните промени в България Българската индустриална стопанска асоциация (БИСА) е преименувана на Българска стопанска камара/Bulgarian Industrial Association.
Преминаването от планова към пазарна икономика неминуемо води до навлизане в нова фаза на ролята й за развитие на българската индустрия.
БСК активно участва в процеса на приватизация и поставянето на българската икономика на пазарни основи.
БСК активно привлича чуждестранни инвестиции.
Камарата участва активно в нормотворчеството, касаещо бизнеса в преходния период, и подпомага процесите на преминаването на икономиката изцяло към пазарно развитие.
Изключително важна е ролята на Българска стопанска камара за развитието на диалога между работодатели и синдикати, за изграждането на системата за социално партньорство в страната. БСК първа в България изгради браншови бизнес и работодателски организации, които се утвърдиха като уважавани партньори на съответните секторни синдикални и административни структури.
Под егидата на БСК и с нейно дейно участие стартира колективното трудово договаряне на браншово и фирмено ниво.
Сериозните заслуги на БСК за развитието на съвременната българска икономика са създаването на фондовия пазар в България и въвеждането на Арбитражния съд като институция, спомагаща за по-бързо разрешаване на търговски спорове, също са част от.
Камарата създаде едни от първите в страната здравни и пенсионни фондове, както и първата, лизингова компания в България– „Интерлийз” АД. Учредяването на Интерлийз” АД се осъществи заедно с Международната финансова корпорация (IFC). Към момента „Интерлийз” АД има пазарен дял от над 40%.
БСК през ХХІ-и век
И през новия век БСК продължава да работи за развитието и стабилността на икономическата среда. Камарата развива и активна международна дейност, най-вече в рамките на европейския социален диалог.
БСК стана проводник на европейското членство на страната чрез създаването на Смесения консултативен комитет България – Европейски съюз. Камарата е инициатор и съучредител на Комитета и го председателства от българска страна в продължение на два последователни мандат.
Особено активна е ролята на БСК за формирането на икономическата политика в България, разработването и усъвършенстването на нормативната база в социалната и икономическата сфера, изготвянето на анализи, проучвания и експертни оценки в областта на индустриалната, данъчната и социалната политика, индустриалните отношения, опазването на околната среда, техническите изисквания към продуктите, развитието на малките и средни предприятия и др.
Изключително важна е работата на БСК в сферата на професионалната квалификация. В специално създадения за целта Център за професионално обучение (ЦПО) се извършва квалификация и преквалификация по широка гама професии. Центърът издава национално признат документ за завършено професионално обучение с придобиване на степен на професионална квалификация по 35 професии в над 60 специалности. От 2007 г. Центърът е сертифициран по EN ISO 9001:2000, а от 2009 г. предлага подготовка и сертифициране за European Business Competence* Licence (EBC*L) - европейски сертификат за бизнес компетенции, който удостоверява, че притежателят му разполага с основни икономически знания и умения да ги прилага в практиката.
Към ЦПО е обособен и Център за компютърно обучение, в който функционира регионална „Сиско академия” за обучение на специалисти за изграждане на компютърни мрежи. Сертификатите, издавани от Академията, са признати в цял свят. Сиско академията при БСК бе първата на Балканския полуостров, която стартира обучения по програмата CCNP за обучение на сертифицирани от „Сиско Системс” професионалисти по изграждане на мрежи. Сиско академията при БСК е носител на множество национални и международни отличия, а през 2004 г. неин възпитаник получи наградата за най-добър курсист на “Сиско” в света.
БСК е единствената бизнес организация в Централна и Източна Европа, в която е изградено звено, подпомагащо постигането на съответствие с националните и европейски изисквания по околна среда, качество и безопасност. Център „Чиста индустрия” въвежда системи за фирмено управление от серията ISO и участва в разработката на нормативни документи в областта на околната среда.
БСК днес
Съвременният облик на Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес (БСК) се определя до голяма степен от маниера на работа, сериозния потенциал от специалисти, с който разполага, и разнообразието от услуги, който предлага на своите членове.
Камарата продължава активното си участие в системата за социален диалог на национално и международно ниво, където отстоява интересите на българския бизнес при промяната на нормативната уредба и административните практики. Членуващите в БСК браншови организации са страна по всички действащи секторни колективни трудови договори и споразумения.
Камарата работи активно по актуални проблеми на икономиката, като провокира обществена дискусия по съответните теми и, в дух на конструктивност, предлага възможни решения:
- БСК е автор на множество експертни разработки, проекти на нормативни документи и др., целящи въвеждане на най-добрите съществуващи световни и европейски практики.
- Камарата е водещата организация на бизнеса, която участва в разработването на екологичното законодателство, вкл. в сферата на управление на отпадъците и промените в климата.
- БСК първа обърна внимание върху проблема с тежката фирмена и междуфирмена задлъжнялост и от 2002 г. досега представя годишни анализи по темата.
- Камарата активно работи за реформа на инфраструктурата и енергийната система на страната, за намаляване на административния натиск върху бизнеса чрез редуциране на регулаторните режими, за намаляване дела на сивата икономика, както и за преодоляване на сериозните проблеми в пенсионно-осигурителната и здравно – осигурителната система.
Ежедневно потребителите на услугите на БСК получават актуална бизнес информация чрез електронния бюлетин “Бизнес Индустрия Капитали” (www.daily.bia-bg.com), достигащ на два езика до повече от 30 000 абонати в страната и чужбина.
През 20-те тежки години на политико-икономически преход Българската стопанска камара се утвърди като един от водещите партньори на държавата при определянето на икономическата политика, запазвайки своята партийна неангажираност и водейки се единствено от принципите за национално отговорно поведение, компетентност и коректност.
- Международен панаир ”Земеделие , храни и туризъм”
01
ян.
- Milipol Paris 2013 – Международни бизнес срещи в областта на сигурността и отбраната
01
ян.
- Международни специализирани изложения на хранително-вкусовата промишленост (06-09 ноември ...
01
ян.
- Курс: Cистеми за управление на енергията и изискванията на Cтандарта ISO 50001:2011
01
ян.